I. Vámy Adorján életrajza


Vámy Adorján
( 1761, Erdőkincse –1853, Debreczen )




VÁMY ADORJÁN

Vámy Adorján régi tudós família leszármazottja. Apja, Vámy Bódog is jeleskedett a titkos tudományok gyakorlásában, és több tudós társaság tagja volt. Anyja, a szelíd természetű Keméndy Rebeka a füvek, fák gyógyító erejét használó gyógyító tudást adta tovább fiának.
Vámy Prágában és Bolognában tanult.
Nemcsak a botanikában és az állattanban jeleskedett, hanem megalapozta a későbbi Magyar Tudományos Akadémia néprajzi gyűjteményét is. Már 1787-ben (26 évesen) járt a kelet- és közép-ázsiai területeken. Kutatásainak középpontjában a lelki, szellemi energiák mérhetősége állt, de emellett az utazásai során megismert népcsoportok szokásait, tárgyait is gyűjtötte. Bejárta az ujgurok lakta helyeket a nyelvi rokonság felderítése céljából. Később intenzív levelezést folytatott erről Vámbéry Árminnal, aki mentorának tekintette őt. Több expedíciót is szervezett e vidékre, és első tudományos értékű beszámolói az angol Királyi Keleti Gyűjtemény igazgatója, Sir Thomas Hawick érdeklődését is felkeltette. Olyannyira, hogy második keleti utazása (1798-1802) során az angol intézetnek is vásárolt tárgyakat. Tapasztalatait, következtetéseit két kötetben (Bolyongásaim Keleten, Drezda, 1791; A magyar nép származásáról, Bamberg, 1804) adta közre német és angol nyelven. Később az Al-Duna botanikai és állattani feltárása foglalkoztatta, és a vizi usztony, réti görődiny és sok más állat felfedezése is az ő nevéhez köthető. Útirajzaiból, vízfestményeiből önálló mappát adott ki, ami több kiadást is megért.
Utazásai után - éppen ezek hatására - valósította meg a libidómérő, az auramérő és a lélekgenerátor gépeit, és ezekkel több népszerűsítő körutat tett Európában, óriási sikerrel. Utolsó éveit a hatalmas mennyiségű rajz, feljegyzés, laboratóriumi napló rendszerezésével töltötte.
 Életművét Janus Ladoslavus rekonstruálta.

Vámy Adorján írásaiból:
„ …A’ titokzatos erő, melly a’ füvekben, fákban lakozik, nem szolgálhatja-é a’ tudós embernek mesterségit és enmagát? Ismerd meg a’ különb-különbféle éteknövények rendeit!
 A’ föld alatt termők a’ test’ erősítésére valók. Magukba szívják ezek az elementumok minden jó és rossz sugározmányait, leveleikben, szárukban megőrizik a’ nedvek’ solaris és lunaris fordulásit. Használd ezeket kellő vigyázattal, olvasván a’ Georgicon sorait.
A’ föld felett termő éteknövény elrejti magába a’ felső registerek’ mennyei erejét. A’ levegő ég viszi ‛s hozza, repíti minden lélek’ balzsamát. Emez okból aztán mentűl magossabban terem a’ gyümölcs vagy mag, antúl jobban hasznosúl, tenmagad tiszta erőidnek buzdítására.
Válaszd hát étkeidet jól, és e jeles tudomány is épűlni fog.”